Δευτέρα 17 Μαΐου 2010

Δ΄ΕΘΝΙΚΗ – 3ος ΟΜΙΛΟΣ : ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ – ΝΑΟΥΣΑ 1-4 (1-1)

Σ’ ένα αδιάφορο ματς, χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον επικράτησε για πολλοστή φορά φέτος ο νόμος του δυνατού. Ο ανεκδιήγητος διαιτητής της συνάντησης κ. Καραβασίλης από τη Λάρισα, ευνόησε καταφανέστατα τη Νάουσα, σ΄ έναν αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής που θα έπρεπε να είναι γιορτή του ποδοσφαίρου. Ακύρωσε... δυο έγκυρα γκολ των Αεράτων, ενώ δεν έδωσε και καθαρό πέναλτι και στέρησε τη χαρά απ’ τους πιτσιρικάδες του Νίκου Μπαλοδήμου. Τα Γρεβενά Αεράτα παίζοντας με εννιά μικρούς ποδοσφαιριστές, μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν. Η Νάουσα ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό του α΄μέρους και προηγήθηκε με γκολ του Καραλιόπουλου στο 65΄. Από κει και πέρα είχαμε μονόλογο των Αεράτων και πλήρη υπεροχή. Τα ηνία όμως του αγώνα αντί να ανήκουν στους ποδοσφαιριστές. «κλάπηκαν» από τον κ. Καραβασίλη. ΄Ετσι στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι Ναουσαίοι σημειώσαν άλλα δυο τέρματα και έφυγαν φιλοξενούμενοι και διαιτητής καταευχαριστημένοι απ’ τον άθλο τους.

Το φιλμ του αγώνα
10΄- Καλό σουτ του Βλαχοδήμου έξω απ’ την περιοχή, πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.
11΄- Δυνατό απευθείας φάουλ του Χρ. Μπαλοδήμου από τα 25 μ. πέρασε ελάχιστα άουτ.
13΄-  Ξαφνικό σουτ του Χρ. Μπαλοδήμου απέκρουσε ενστικτωδώς ο Αμπατζίδης και ο Αναστασιάδης που πήρε το ριμπάουντ πλάσαρε από κοντά για ν’ αποκρούσει πάνω στη γραμμή ο Στέφος και να σώσει σίγουρο γκολ.
15΄- Ο Θ. Δημόπουλος έφυγε από κανονική θέση, σημείωσε το γκολ για να ακυρωθεί ως οφσαϊτ.
38΄- Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μπλάντου, που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με διαγώνιο σουτ από πλάγια αριστερά σημείωσε το 1-0.
45΄- Καταπληκτική πάσα του Φωτιάδη στον Τρούπκο, που από θέση τετ-α-τετ ισοφάρισε στην εκπνοή του ημιχρόνου σε 1-1.
54΄- Ωραίο πλασέ του Σ. Μπαλοδήμου, πολύ δύσκολα απέκρουσε σε κόρνερ ο Αμπατζίδης.
65΄- Ο Καραλιόπουλος με σουτ έξω απ’ την περιοχή αιφνιδίασε τον Τζιόγκου και σημείωσε το 1-2.
75΄-  Ανατροπή του Οικονόμου μέσα στην περιοχή, το πέναλτι δεν δόθηκε ποτέ.
83΄-  Ο Χρ. Μπαλοδήμος με βολίδα ισοφάρισε σε 2-2 για να ακυρωθεί χωρίς να αιτιολογηθεί το γιατί απ’ τον κ. Καραβασίλη.
91΄- Κόρνερ εκτέλεσε ο Αραμπατζής, ο Τζιόγκου απέκρουσε και ο Καραλιόπουλος με σουτ έξω απ’ την περιοχή πέτυχε το 1-3.
94΄-  Λάθος του Ρ. Δημόπουλου στο κέντρο του γηπέδου, ο Βλαχοδήμος τροφοδότησε τον Τρούπκο που με πλασέ σημείωσε το τελικό 1-4.
Απαράδεκτη η  διαιτησία των: Χ. Καραβασίλη, Ε. Ευστρατίου και Β. Χατζηαντωνίου (Λάρισας)

ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ (Νίκος Μπαλοδήμος): Μ. Τζιόγκου, Δημητριάδης, Γάκης, Σ. Μπαλοδήμος, Απ. Οικονόμου,  Χερίδης (63΄Παπακώστας), Θ. Λάλλος (Ρ. Δημόπουλος), Θ. Δημόπουλος (64΄Κοτενίδης), Μπλάντος, Αναστασιάδης, Χρ. Μπαλοδήμος
ΝΑΟΥΣΑ: Αμπατζίδης, Παπατάνος (85΄Καρούτσος), Στέφος, Πετράκος (75΄Τερζόπουλος), Σίμος, Αραμπατζής, Καραλιόπουλος, Φωτιάδης, Τρούπκος, Βλαχοδήμος, Χατζηγεωργίου (56΄Παραστανίδης)