Δευτέρα 17 Μαΐου 2010

ΠΑΟΚ: Τους κάνουμε πλάκα! - Μπάγεβιτς: «Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι»

Τριάντα χιλιάδες φίλοι του ΠΑΟΚ γιόρτασαν με την ψυχή τους την είσοδο της αγαπημένης τους ομάδας στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Νίκη με 1-0 επί της ΑΕΚ και αποθέωση για παίκτες, Σάντος. Οι πιθανοί αντίπαλοι.Η ατμόσφαιρα στην Τουμπά ήταν από νωρίς γιορτινή από τον κόσμο του δικεφάλου και έτσι φρόντισαν να την διατηρήσουν...
μέχρι το τέλος οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος. Ο Κρέσιτς έπιασε το πέναλτι του Σκόκο στο 49΄και τρία λεπτά αργότερα ο Μουσλίμοβιτς με ένα καταπληκτικό σουτ στην κίνηση έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο κόσμος δεν σταμάτησε λεπτό να αποθεώνει τους παίκτες ενώ ζήτησε επιτακτικά την παραμονή του Σάντος στο τιμόνι της ομάδας. Από την άλλη η ΑΕΚ απείλησε ελάχιστα και πλέον θέλει μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική με τον Ολυμπιακό για να πάρει την δεύτερη θέση στα πλέι-οφ.
Μπάγεβιτς: «Δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι»
Δυσαρεστημένος από την αγωνιστική συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα 1-0 από τον ΠΑΟΚ, ο Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ο τεχνικός της «Ένωσης» τόνισε ότι ο αντίπαλος ήταν καλύτερος, συμπλήρωσε πως τίποτα δεν έχει χαθεί, αφού με νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, η ομάδα θα πάρει τη δεύτερη θέση, αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να αλλάξει η εικόνα της ομάδας.

«

«Εμείς πρέπει να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό αν θέλουμε να πάρουμε τη δεύτερη θέση. Αυτό που με πείραξε ήταν η αγωνιστική συμπεριφορά κάποιων ποδοσφαιριστών, ιδιαίτερα σε ένα τόσο σημαντικό ματς. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλά. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά, χάσαμε πέναλτι, δεχτήκαμε γκολ, δεν είχαμε ψυχολογία μέσα στο παιχνίδι. Εγώ είμαι ο πρώτος που έχει ευθύνη, πάντα ο προπονητής φταίει πιο πολύ, αλλά δεν μπορώ να λέω σε κάθε ματς ότι φταίω. Εγώ ξέρω τι γίνεται, αλλά δεν μπορώ να μιλήσω τώρα. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι και αν νικήσουμε θα είμαστε δεύτεροι. Δεν μπορώ να συμφωνήσω με τη σημερινή αγωνιστική εικόνα. Δεν κατηγορώ τους παίκτες, ίσως την Τετάρτη όλα να είναι διαφορετικά. Αν κρατήσανε δυνάμεις για τον Ολυμπιακό, μπράβο τους! Δεν φοβάμαι τι θα γράψετε, το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι».