ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΕΩΡΓΙΤΣΗΣ Α & Γ ΟΕ

ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΕΩΡΓΙΤΣΗΣ Α & Γ  ΟΕ
Κάντε ΚΛΙΚ στις εικόνες

Τετάρτη 12 Μαΐου 2010

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατέκτησε το πρώτο Europa League - Η «χρυσή βίβλος» των τελικών

Στη Μαδρίτη θα ταξιδέψει το πρώτο τρόπαιο του Europa League καθώς η Ατλέτικο νίκησε τη Φούλαμ με 2-1 στην παράταση (1-1 κ.α.) που διεξήχθη την Τετάρτη στο «HSH Nordbank Arena» του Αμβούργου.Ο Ντιέγκο Φορλάν άνοιξε το σκορ στο 32', ο Σάιμον Ντέιβις ισοφάρισε στο 37' αλλά ...
το δεύτερο γκολ του Ουρουγουανού στο 116' έστειλε το κύπελλο στην ισπανική πρωτεύουσα. Με τον Ρόι Χότζσον να παρατάσσει την ομάδα του με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς, οι Ισπανοί πήραν τον έλεγχο του αγώνα, όμως η (δεδομένη) αδυναμία τους απέναντι σε οργανωμένες άμυνες δεν τους επέτρεπε να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Ο Κίκε Σάντσεθ Φλόρες είχε δώσει εντολές για πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο και παραλίγο να δικαιωθεί στο 12', όταν από λάθος του Μέρφι ο Αγουέρο έγινε κάτοχος της μπάλας και πάσαρε στον Φορλάν, με το πλασέ του Ουρουγουανού να σταματά στη «ρίζα» του δοκαριού.

Η Φούλαμ είχε ένα καλό σουτ με τον Ντέιβις στο 20' (μπλόκαρε δύσκολα ο Ντε Χέα), για να φτάσουμε στο 32ο λεπτό, όταν η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ. Η φάση ξεκίνησε από επέλαση του Ρέγες από τα δεξιά, η μπάλα πήγε στον Σιμάο κι από κει στον Αγουέρο. Ο Αργεντινός δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε, αλλά η μπάλα «στρώθηκε» στον αμαρκάριστο Φορλάν που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σβάρτσερ.

Η «απάντηση» της Φούλαμ ήρθε πολύ γρήγορα, και συγκεκριμένα στο 37'. Ο Ζαμόρα (ο οποίος ξεκίνησε παρά τον τραυματισμό του στον αχίλλειο) μπήκε στην περιοχή με ατομική ενέργεια, καθυστέρησε να κάνει το σουτ, αλλά οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν, ο Γκέρα έκανε τη σέντρα και ο Ντέιβις με σουτ στην κίνηση ισοφάρισε.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ένα ωραίο σουτ του Φορλάν στο 44' το οποίο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σβάρτσερ.

Στο β' μέρος οι Αγγλοι μπήκαν πιο επιθετικά και δημιούργησαν αξιόλογες φάσεις. Στο 52' ο Γκέρα έφυγε μόνος του μπροστά αλλά «άνοιξε» το κοντρόλ και πρόλαβε ο Ντε Χέα, ενώ στο 60' ο νεαρός τερματοφύλακας της Ατλέτικο εξουδετέρωσε με υπερένταση το δυνατό σουτ του Ντέιβις.

Στο τελευταίο ημίωρο οι «ροχιμπλάνκος» ισορρόπησαν την κατάσταση, αλλά ουσιαστικές ευκαιρίες δεν δημιουργήθηκαν και φυσιολογικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Ατλέτικο ήταν καλύτερη και «άγγιξε» το γκολ στο 105', όταν ο Φορλάν ξέφυγε από αριστερά και γύρισε τη μπάλα στη μικρή περιοχή, αλλά ούτε ο Σάλβιο ούτε ο Αγουέρο κατάφεραν εξ επαφής να την σπρώξουν στα δίχτυα.

Στο 111' το σουτ του Φορλάν μέσα από την περιοχή έφυγε ψηλά άουτ, αλλά τελικά το γκολ για τους Μαδριλένους ήρθε στο 116'.

Ο Αγουέρο από αριστερά απέφυγε τη σέντρα (που ήταν εύκολη λεία για τον θηριώδη Χάνγκελαντ) και προτίμησε μία χαμηλή παράλληλη μπαλιά στο πέναλτι, όπου ο Φορλάν πετάχτηκε πρώτος, «τσίμπησε» τη μπάλα, αυτή βρήκε και στο πόδι του Χάνγκελαντ και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Φούλαμ δεν είχε ούτε χρόνο ούτε δυνάμεις για να αντιδράσει και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους «ροχιμπλάνκος» να πανηγυρίζουν έξαλλα τον τίτλο που ουσιαστικά «σώζει» μία κακή χρονιά, ενώ τους εξασφαλίζει και ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη περίοδο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του τελικού. Αντεπιθεση της Ατλέτικο Μαδρίτης, ο Αγουέρο τροφοδοτεί τον Φορλάν στο ύψος της μεγάλης περιοχής της Φούλαμ, όμως το συρτό σουτ του τελευταίου καταλήγει άουτ

16' Εκτέλεση φάουλ του Ρέγιες από δεξιά, ο Σβάρτσερ επεμβαίνει εγκαίρως και μαζεύει την μπάλα

20' Δυνατό σουτ του Ντέιβις έξω από την περιοχή, ο Ντε Γκέα μπλοκάρει την μπάλα

33' ΓΚΟΛ 1-0 Νέα αντεπίθεση της Ατλέτικο Μαδρίτης, ο Αγουέρο από το ύψος της περιοχής πιάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον Φορλάν, ο οποίος δίνει το προβάδισμα στην ισπανική ομάδα

37' ΓΚΟΛ 1-1 Οι παίκτες της Φούλαμ φαίνονται να σπαταλούν μεγάλη ευκαιρία, κάνοντας λάθος επιλογές μέσα στην περιοχή της Ατλέτικο, τελικώς όμως ο Ντέιβις με σουτ ισοφαρίζει για την αγγλική ομάδα

52' Φουριόζα έχει η μπει η Φούλαμ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκέρα βγαίνει στην αντεπίθεση αλλά δεν κάνει καλό κοντρόλ και ο Σβάρτσερ βγαίνει και μπλοκάρει την μπάλα

60' Δυνατό σουτ του Ντέιβις από τα αριστερά της περιοχής της Ατλέτικο, ο Ντε Γκέα διώχνει εντυπωσιακά

65' Εκτέλεση φάουλ από τον Σιμάο, ο Σβάρτσερ δεν δυσκολεύεται να μπλοκάρει

87' Ο Μέρφι εκτελεί φάουλ από καλό σημείο, η μπάλα βρίσκει σε σώμα και καταλήγει άουτ

101' Διαγώνιο σουτ του Φορλάν, ο Σβάρτσερ αποσοβεί τον κίνδυνο για την εστία του με διπλή προσπάθεια

105' Στιγμές θρίλερ για την άμυνα της Φούλαμ. Ο Φορλάν νικά δύο αμυντικούς από την αριστερή πλευρά, ο Αγουέρο τετ-α-τετ με τον Σβάρτσερ δεν καταφέρνει να βρει σωστά την μπάλα στην προβολή που επιχειρεί και ο Σάλβιο που ακολουθεί στέλνει την μπάλα στο εξωτερικό μέρος των διχτύων

116' ΓΚΟΛ 2-1 Ο Αγουέρο κάναι τη σέντρα από τα αριστερά και βρίσκει στο κέντρο της αγγλικής άμυνας τον Φορλάν που στέλνει την μπάλα στην εστία του Σβάρτσερ

Διαιτητής: Νίκολα Ριτσόλι (Ιταλία)

Κίτρινες: Σάλβιο, Ραούλ Γκαρσία, Φορλάν - Χάνγκελαντ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Κίκε Σάντσεθ Φλόρες): Ντε Χέα, Ουϊφαλούσι, Περέα, Ντομίνγκεθ, Αντόνιο Λόπεθ, Ρέγες (78' Σάλβιο), Πάουλο Ασουνσάο, Ραούλ Γκαρσία, Σιμάο (68' Χουράδο), Φορλάν, Αγουέρο (119' Βαλέρα)

ΦΟΥΛΑΜ (Ρόι Χότζσον): Σβάρτσερ, Μπάιρντ, Χιουζ, Χάνγκελαντ, Κοντσέσκι, Νταφ (84' Νέβλαντ), Ετούχου, Μέρφι (118' Γκρίνινγκ), Ντέιβις, Γκέρα, Ζαμόρα (55' Ντέμπσι)

Η «χρυσή βίβλος» των τελικών

Το Κύπελλο UEFA άρχισε ως «Κύπελλο Πόλεων Διεθνών Εκθέσεων» το 1958 και από το 1972 μετονομάστηκε σε Κύπελλο UEFA, για να μετεξελιχθεί από φέτος σε Γιουρόπα Λιγκ. Στις 2 πρώτες χρονιές (1957/58 και 1958/59) αγωνίστηκαν μικτές ομάδες από τις πόλεις των διεθνών εκθέσεων.

Τα αποτελέσματα των τελικών, που μέχρι το 1997 ήταν διπλοί (με κεφαλαία οι νικήτριες):