Τρίτη 31 Αυγούστου 2010

Η Βραζιλία άγγιξε το θαύμα αλλά έχασε 70-68 από τις ΗΠΑ, πολύτιμη νίκη της Σλοβενίας, 91-84 την Κροατία, κέρδισε το Ιράν...

Turkey USA Brazil  Basketball Worlds

Νίκη με καρδιοχτύπια για την ομάδα των ΗΠΑ στην τρίτη αγωνιστική του Μουντομπάσκετ. Οι αστέρες του ΝΒΑ τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Βραζιλία, την οποία και νίκησαν με 70-68, σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς. Οι βραζιλιάνοι μάλιστα έχασαν διπλή ευκαιρία με Χουέρτας και Μπαρμπόσα να στείλουν το ματς στην παράταση...
Οι βραζιλιάνοι έδειξαν από το ξεκίνημα πως είναι... σκληρό καρύδι και έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 28-22.
Οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι ήταν άστοχοι και δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό απέναντι στους σκληροτράχηλους βραζιλιάνους, οι οποίοι έμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (46-43).
Οι ΗΠΑ πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, με ένα από τα γνωστά τους ξεσπάσματα. Ο Ρόουζ έκανε το 52-50, αλλά οι βραζιλιάνοι άντεξαν στην πίεση και έμειναν σε απόσταση βολής έως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (61-59, 30`).
Η τελευταία περίοδος ήταν κακή σε θέαμα, καθώς οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, αλλά η εξέλιξη του αγώνα ήταν συναρπαστική. Οι καλές άμυνες των βραζιλιάνων τούς έδωσαν τη δυνατότητα να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους.
Με το σκορ στο 70-68 οι παίκτες του Ρούμπεν Μανιάνο είχαν την ευκαιρία ακόμη και να πάρουν τη νίκη. Ο Χουέρτας πήρε την τελευταία επίθεση, αλλά κόπηκε με φάουλ. Ο βραζιλιάνος γκαρντ, όμως, έχασε την πρώτη βολή και αναγκαστικά αστόχησε επίτηδες και στη δεύτερη. Οι βραζιλιάνοι πήραν το ριμπάουντ, αλλά ο Μπαρμπόσα, υπό πίεση, αστόχησε στο τελευταίο σουτ και οι ΗΠΑ πήραν τη νίκη, για να μείνουν μόνοι πρώτοι στον 2ο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 43-46, 61-59, 70-68

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Μπίλαπς 15 (1), Ουέστμπρουκ 2, Κάρι, Γκόρντον, Ρόουζ 11, Γκρέιντζερ, Ιγκουοντάλα 3, Λοβ 3 (1), Όντομ 8, Γκέι 1, Τσάντλερ, Ντουράντ 27 (4)

Βραζιλία (Μαγκνάνο): Μασάδο 7 (1), Ντος Σάντος, Μπέκερ, Γκαρσία 5 (1), Χουέρτας 8, Μπαρμπόσα 14 (3), Τζιοβανόνι 5 (1), Σπλίτερ 13, Νέτο, Μπατίστα, Βιέιρα 16 (4)

Σλοβενία-Κροατία 91-84
Σπουδαία νίκη πήρε η Σλοβενία στην 3η αγωνιστική του Β' ομίλου του Μουντομπάσκετ. Επικράτησε με 91-84 την Κροατία και θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για τη δεύτερη θέση.
Η υπερπροσπάθεια των Κροατων διήρκησε για περίπου 33 λεπτά και όταν επήλθε η κούραση οι Σλοβένοι βρήκαν την ευκαιρία με σεμιναριακή άμυνα και επίθεση να πετύχουν την απόλυτη αντεπίθεση και να φτάσουν στη νίκη.
Από το 71-69 υπέρ της Κροατίας, οι Σλοβένοι με δύο γνώριμους μας (Ζούπαν, Λάκοβιτς) να "εκτελούν" από τα 6.25 «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 και περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 80-71. Ο Ούκιτς προσπάθησε να πετύχει και πάλι την ανατροπή, αλλά οι Σλοβένοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έφτασαν στη νίκη με το τελικό 91-84.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 39-44, 65-59, 91-84

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μέμι Μπετσίροβιτς): Σλόκαρ 15 (3), Λάκοβιτς 15 (2), Μπετσίροβιτς 4, Ούντριχ 9 (1), Νάχμπαρ 11 (1), Ντράγκιτς 14 (2), Ζούπαν 8 (2), Βίντμαρ 9, Μπρέζετς 6.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Γιόσιπ Βράνκοβιτς): Ούκιτς 20 (4), Κους 5 (1), Πόποβιτς 17 (3), Μπογκντάνοβιτς 2, Τόμας 17 (3), Πλάνινιτς, Τόμιτς 4, Λόντσαρ, Μπάνιτς 6, Ζόριτς 8, Αντριτς 5.

Τυνησία-Ιράν 58-71
Σε έναν αγώνα που είχε εξελιχθεί σε διαγωνισμό... λαθών από τις δύο ομάδες, το Ιράν, το οποίο φρόντισε από τα πρώτα λεπτά να πάρει τα ηνία και να μην απειληθεί στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, πανηγύρισε την πρώτη νίκη του.

Το σύνολο του Βέσελιν Μάτιτς επικράτησε άνετα 71-58 της Τυνησίας, για την 3η ημέρα της διοργάνωσης, και υποχρέωσε τους Ιρανούς στην τρίτη αποτυχία σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Κορυφαίος και χωρίς αντίπαλο ο πρώτος Ιρανός παίκτης στο ΝΒΑ, Χαμέντ Χανταντί, με τον σέντερ των Μέμφις Γκρίζλις να τελειώνει τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (23π., 13ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 23-33, 36-55, 58-71

ΤΥΝΗΣΙΑ (Αντέλ Τλατλί): Σλιμάνε 6, Λαγκνέι 4 (1), Κνιουά 5 (1), Ντιφαλάχ 9 (1), Κετσρίντ 4, Χαντιντάν, Μαουά 7 (2), Ρομντχανέ 10, Ρζιγκ, Μπραά 3 (1), Μετζρί 10.

ΙΡΑΝ (Βέσελιν Μάτιτς): Ναμπιπούρ, Νταβουντί 2, Νταβαρί 8 (1), Καμρανί 15 (3), Βεϊσί 5 (1), Ζαντί, Σαχακιάν 4, Καζεμί 14 (1), Χανταντί 23 (1, 13ρ.)