Δευτέρα 9 Απριλίου 2012

Εθνικός Βατερού - Πυρσός Γρεβενών 1-1 (0-1)

Μοιραστείτε το στο facebook

Σε ένα ματς μεγάλης βαθμολογικής σημασίας, Πυρσός και Βατερό, συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας, αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, μιας..
και βρίσκονται ισόβαθμες σε ισάριθμα ματς και τους διατηρεί στη ζώνη του υποβιβασμού.
Πιο δυναμικά μπήκε η ομάδα του Πυρσού στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ από το 5' ο λεπτό με τον Μπόζιαρη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Το γρήγορο γκολ πάγωσε τους γηπεδούχους, που αντέδρασαν στην επανάληψη και κατάφεραν να ισορροπήσουν και κατά διαστήματα να είναι καλύτεροι, πίεσαν τον αντίπαλό τους και στο 65' ο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσα με γκολ του Φωτιάδη.
Δύο λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Νάνου, όπου είχαμε έντονες αντιδράσεις από πλευράς παραγόντων της γηπεδούχου ομάδας.
Η ένταση του αγώνα στα τελευταία λεπτά της συνάντησης, είχε ως αποτέλεσμα, να βρίσκει την ομάδα των Γρεβενών να ολοκληρώνει με 9 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Κυριακίδη (80') και Κοτζατίσογλου (90+) με δεύτερη κίτρινη κάρτα, γεγονός που προκαλεί έντονο προβληματισμό στο προπονητικό τιμ για την επόμενη αγωνιστική.
Το μόνο ευχάριστο γεγονός, ήταν η παρουσία αρκετών φιλάθλων του Πυρσού, που στήριξαν με το δικό τους τρόπο την ομάδα, σε αντίθεση με τα γεγονότα που βρήκαν ποδοσφαιριστές και παράγοντες των δύο ομάδων, να διαπληκτίζονται εντός του αγωνιστικού χώρου μετά τη λήξη του αγώνα.
Οι καλύτερες στιγμές

α' ημίχρονο
5' απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Μπόζιαρη, άστοχη η έξοδος του Ζηνόβιου, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα 0-1.
7' ο Τσαλίδης από θέση τετ α τετ πλάσαρε, αλλά ο Αλυσσανδράτος απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.
12' φάουλ με εκτελεστή τον Μετικάνο, ο Φωτιάδης από καλή θέση, δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει.
33' κεφαλιά του Γκέτσιου, πέρασε λίγο άουτ.
36' δυνατό σουτ του Ρέββα, μπλόκαρε σταθερά ο Αλυσσανδράτος.
β' ημίχρονο
59' σέντρα του Μπλάντου στην περιοχή, την κεφαλιά του Δούμα απέκρουσε ο Ζηνόβιος
65' μακρινό φάουλ του Μετικάνου στην περιοχή του Πυρσού, ο Τσαλίδης την παράλληλη κεφαλιά, στην πορεία ο Φωτιάδης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 1-1.
66' σουτ του Τσαλίδη πέρασε ελάχιστα άουτ.
67' γκολ του Νάνου ακυρώθηκε, με τον διαιτητή να υποδεικνύει τον ποδοσφαιριστή σε θέση οφσάιντ.
80' αποβολή του Κυριακίδη μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα.
86' σουτ του Δούμα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ζηνόβιου.
90+ αποβολή του Κοτζατίσογλου μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτησία: Σκουλάς, Τσιγγίνες, Βερτόπουλος (Θεσσαλίας).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ (Ανδρεόπουλος): Ζηνόβιος, Ουνγιαλίδης, Ταουσιάνης, Φωτιάδης, Καλιανίδης, Μετικάνος, Τσούκρας, Τσαλίδης, Ρέββας, Ελευθεριάδης (86' Μπούκος), Θεοδωρίδης (63' Νάνος).

ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Σαμαράς): Αλυσσανδράτος, Μπόζιαρης, Μπούκας, Κυριακίδης, Αλεξανδρής, Κοτζατίσογλου, Γκέτσιος, Δούμας (90' Γεωργίου), Κουτσομήτρος (86' Μπόλλος), Μπλάντος, Παπαδόπουλος (81' Δρομπούρας).