Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ  Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ): Φ.Ο.ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ  - Α.Σ. ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ  68-60

Ακόμη μια σημαντική νίκη για την παιδική ομάδα  του Πρωτέα, καθώς επιβλήθηκε  του
Α.Σ.Διόσκουροι Κοζάνης, με 68-60 ,στο Κλειστό των Γρεβενών, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Τελικής Φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα, προηγήθηκαν με 2-17 και 4-19, για να τελειώσει το  α΄δεκάλεπτο  με 7-19.

Στην συνέχεια όμως οι παίδες του Αλέξη Κατσάλη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους ,για να μειώσουν στο ημίχρονο σε 27-33 και να δείχνουν ότι μπορούν να κερδίσουν το παιχνίδι.

Το δεύτερο μισό του αγώνα ανήκει ολοκληρωτικά στον Πρωτέα ,αφού ανάγκασε τους αντιπάλους του σε συνεχόμενα λάθη και με καθαρό πλέον μυαλό στην επίθεση, προηγήθηκε στο τέλος του γ΄δεκάλεπτου με 47-44, για να πάρει στο τέλος μια πολύτιμη νίκη με τελικό σκορ 68-60, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στο FINAL FOUR της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 07-19,27-33,47-44,68-60.

Διαιτητές : Τσιαπλής- Ντίγκο

Φ.Ο.Πρωτέας Γρεβενών (Κατσάλης): Μπάλλας, Βεντζιλής, Καραγιαννίδης 6(2), Χύτας 3(1), Μπαρέκας 11(3), Καναβός 5, Κυρατζής Ι., Κούσκουρας, Καραγιάννης  9(1), Καζαντζίδης, Κυρατζής Χ.(Junior) 26(1), Σπανός 8(1).

Α.Σ. Διόσκουροι Κοζάνης (Σιακαβάρας): Αγορίτσας 4, Κοβλακάς , Βελώνης, Κηπουρίδης 28(3) , Αλβανός 2 ,Παπαγιάννης 6 , Μοτζαιτσης , Βλάχος 3, Μπούρος ,Βασιλειάδης 13(1) , Ξανθόπουλος 4, Γκιαούρης .