Τρίτη 2 Φεβρουαρίου 2010

Ακόμη μία νίκη εκτός για τον Πρωτέα, αυτή τη φορά στο Άργος Ορεστικό

Η αγωνιστική άνοδος του Πρωτέα συνεχίζεται υποτάσσοντας αυτή τη φορά την ομάδα  του Άργους Ορεστικού με σκορ 66-72. Παιχνίδι για γερά νεύρα με μεγάλη αγωνιστικότητα πάθος και πολύ δύναμη , όπως αρμόζει σε ένα ντέρμπι... Ντέρμπι που από το 1ο  λεπτό με μικρά σκαμπανεβάσματα στο σκορ και το ημίχρονο να κλίνει με μικρό προβάδισμα για τον Πρωτέα  με 31-35. Το Άργος προσπαθούσε να ηρεμεί τον ρυθμό του Πρωτέα με πολύ πίεση και καλή άμυνα , όποτε έβρισκε ευκαιρία έτρεχε και έβαζε εύκολα καλαθιά . Το ίδιο μοτίβο  σε όλο το ματς ,ο Πρωτέας δεν απειλήθηκε , έδειξε ότι είναι σε καλή κατάσταση και εύκολα ή δύσκολα κερδίζει τελικά το παιχνίδι .
Τον τίτλο του πολυτιμότερου κερδίζει ο Κλωνάρας με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Πολλοί καλοί σε απόδοση δίνοντας λύσεις ο Χιόνος, Ακσεχέρογλου, Τζήμας. Τους πόντους πέτυχαν Κλώναρας 17, Χιόνος 8(2),Καλομενίδης 6(1), Σπάνος ,Ρίγγος 2, Κωνσταντινίδης 2, Μουράτογλου 8(1), Ρέπας 4, Τζέλλος 2, Ακσικέρογλου 13(2), Τζήμας 9(1)Γούλας .
 Επόμενο παιχνίδι στα Γρεβενά την ερχόμενη Κυριακή στις 18:οο με τον Αετό Κιλκίς.