ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΕΩΡΓΙΤΣΗΣ Α & Γ  ΟΕ
Κάντε ΚΛΙΚ στις εικόνες

Δευτέρα 7 Μαρτίου 2011

Σούπερ Λίγκα: Το προφίλ της 25ης αγωνιστικής - Καταιγιστική ΑΕΚ, ανάσα για Λάρισα...

Ο Ολυμπιακός έκανε το 12 στο 12 στο (άδειο) Καραϊσκάκη, θέλει άλλη μια νίκη για να πανηγυρίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου, ωστόσο την παράσταση της 25ης αγωνιστικής έκλεψαν η ΑΕΚ και η Λάρισα. Η ομάδα του Χιμένεθ ήταν καταιγιστική στο 4-0 επί του ΠΑΟΚ,.. ενώ η ΑΕΛ κέρδισε μετά από 23 χρόνια στην έδρα της τον Παναθηναϊκό και ελπίζει σε σωτηρία.
Στο τελευταίο ματς της 25ης αγωνιστικής στο “άδειο” Ολυμπιακό Στάδιο, η δεύτερη σύγκρουση των “δικεφάλων” μέσα σε 4 μέρες εξελίχτηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Η ΑΕΚ παίζοντας σαν πρωταθλήτρια, έκανε μακράν το καλύτερο φετινό της παιχνίδι και συνέτριψε με 4-0 τον ΠΑΟΚ. Ηγέτης και σκόρερ ο καταπληκτικός Σκόκο (έβαλε δυο γκολ), ενώ το σκορ άνοιξε ο Ντιόπ και έκλεισε ο Δέλλας.

Ο Ολυμπιακός με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και αφού στο πρώτο μέρος ο Πάρντο απέκρουσε πέναλτι του Λεάλ έκανε το 12 στα 12 στο άδειο Καραισκάκη. Το 3-0 υπέγραψαν μέσα σε 18 λεπτά στις αρχές του β' μέρους οι Μοντέστο, Πάντελιτς και Μιραλάς.

Από τη χρονιά που πήρε το πρωτάθλημα (1988) είχε να κερδίσει η Λάρισα στην έδρα της τον Παναθηναϊκό. Το πέτυχε στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος αφού το 2-0 των “βυσσινί” δίνει ελπίδες σωτηρίας. Οι νεοφερμένοι τον Γενάρη Πανκράτ και Τσιμπάμπα πέτυχαν μέσα σε επτά λεπτά (21' και 28') τα γκολ της Λάρισας επί ενός Παναθηναϊκού που ακόμα έχει μείνει στο ...Καραϊσκάκη και τις διαμαρτυρίες για το ντέρμπι.

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο Περιστέρι, αλλά στα μισά του β' μέρους ο Πανιώνιος πέτυχε τη μεγάλη νίκη-ανατροπή. Πρώτα ισοφάρισε με τον Γουνδουλάκη και αμέσως μετά (67') ο συνήθης ύποπτος, Κώστας Μήτρογλου χάρισε μια πολύτιμη νίκη στους “κυανέρυθρους” που προσπέρασαν στη βαθμολογία τον Ατρόμητο και ανέβηκαν 4 βαθμούς πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού. Μετά το ματς προκλήθηκαν επεισόδια από οπαδούς του Ατρόμητου.

Ο Αμπντούν ήταν ο σκόρερ της Καβάλας στη νίκη (1-0) επί του Αστέρα Τρίπολης. Μια νίκη που φέρνει όλο και πιο κοντά στα πλέι οφ τη μακεδονική ομάδα, ενώ οι Αρκάδες παρέμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού.

Το Σαββατόβραδο, η “χρυσή” αλλαγή του Γιώργου Παράσχου, ο Ρουμάνος Γιάκομπ σκόραρε στο 88ο λεπτό στο “Κλέάνθης Βικελίδης”και οδήγησε τον Ηρακλή σε νίκη ...παραμονής. Απογοήτευση στον Άρη που μένει μακριά από τα πλέι οφ, με αγανακτισμένους οπαδούς του να εισβάλουν στον αγωνιστικό χώρο και να προκαλούν επεισόδια. H ήττα αναμένεται να δρομολογήσει εξελίξεις. Ο Γιάννης Μιχαλήτσος είναι ένα βήμα από την έξοδο, με τον Σάκη Τσιώλη να διαπραγματεύεται με την "κίτρινη" ΠΑΕ.

Το απόγευμα του Σαββάτου, ο Ολυμπιακός Βόλου κυριάρχησε κατά κράτος και με γκολ των Νέμεθ, Μπρέσκα και Τομάς επικράτησε άνετα (3-0) του Πανσερραϊκού. Νίκη που διατηρεί την ομάδα του Βόλου σε τροχιά πλέι-οφ. Στην Ξάνθη, η τοπική ομάδα νίκησε την Κέρκυρα με γκολ του Βάλλα στο 95ο λεπτό, σ' ένα ματς που ο Κουκουλάκης έκανε τη συνήθη τραγική διαιτησία.