Σάββατο 2 Ιουλίου 2011

Ναδάλ και Τζόκοβιτς στον τελικό του Γουίμπλεντον

Την πέμπτη του παρουσία σε τελικό του Γουίμπλεντον θα έχει την Κυριακή ο Ισπανός τενίστας μετά την επικράτηση του επί του Μάρεϊ με 3-1 σετ. Αντίπαλος του ο Νόβακ Τζόκοβιτς..
που επιβλήθηκε με 3-1 του Τζο Βίλφριντ Τσόνγκα.
Ο Σέρβος τενίστας προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελικό του Γουίμπλεντον ξεπερνώντας την αντίσταση του Τσόνγκα μετά από 3 ώρες και 7 λεπτά. Ο Τζόκοβιτς πήρε δύσκολα το πρώτο σετ με 7-6 (7-7) και εύκολα το δεύτερο με 6-2, ενώ στο τρίτο έχασε δύο ματς πόιντ και είδε τον 26χρονο αντίπαλό του να το κατακτά με 7-6 (11-9). Στο τέταρτο, ωστόσο, έδειξε την ανωτερότητά του παίρνοντάς το με 3-1 και ξάπλωσε στο χόρτο πανηγυρίζοντας τη νίκη του.
Στον άλλο ημιτελικό ο Ράφα Ναδάλ αν και έχασε το πρώτο σετ από τον Μάρει με 7-5 κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση κυριαρχώντας στα επόμενα τρία με 6-2, 6-2 και 6-4, σε ένα ματς που διήρκεσε τρεις ώρες παρά ένα λεπτό.