Πέμπτη 5 Αυγούστου 2021

Μίλτος Τεντόγλου: Έφτασε στην Αθήνα ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους (εικόνες + video)

Οι αφίξεις των Ελλήνων πρωταθλητών που αγωνίστηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

συνεχίζονται. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα έφτασε στη χώρα μας ο Μίλτος Τεντόγλου.

Συγκεκριμένα, ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους ήρθε στη χώρα μας με ενδιάμεσο σταθμό τη Βιέννη και στο αεροδρόμιο των περίμεναν άνθρωποι του ΣΕΓΑΣ μεταξύ των οποίων και η πρόεδρος της Ομοσπονδίας, Σοφία Σακοράφα.

Από την πλευρά της Πολιτείας εκείνος που τον υποδέχτηκαν ήταν ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού, Γιώργος Μαυρωτάς.

Εκεί ήταν και η μητέρα του, Ιωάννα Παπαδημητρίου:

Υπενθυμίζουμε ότι ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικού του μήκους κάνοντας στο τελευταίο του άλμα 8,41μ.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για τη χώρα μας από άνδρα αθλητή σε οριζόντια άλματα μετά από εκείνο του Κωνσταντίνου Τσικλητήρα στο μήκος άνευ φοράς στους Αγώνες της Στοκχόλμης το 1912.

Επιπρόσθετα, ήταν και το όγδοο χρυσό μετάλλιο και συνολικά το 30ο που κατακτά ο ελληνικός στίβος σε Ολυμπιακούς Αγώνες.