Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β΄ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ: Σημαντική νίκη επί του ΣΚ Ιωαννίνων για τον Πρωτέα Γρεβενών 81-70 (εικόνες + video) -Η βαθμολογία

Ακόμη ένα βήμα για την επίτευξη του στόχου, που είναι η

παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε την Τετάρτη (23-3) ο Πρωτέας στο

κατάμεστο (75% πληρότητα, βάση νόμου) κλειστό των Γρεβενών, απέναντι στον ΣΚ Ιωαννίνων.

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης):

Τζιουβάρας 3(1), Γρίψιος 13, Κλωνάρας 22(1), Παλάσκας 6(2), Παπαδόπουλος Ν. 2, Σιπιτάνος 10, Κωνσταντίνου 9(3), Μπόζιαρης 9(3), Μαλιούρας 4, Κυρατζής 3(1).

ΣΚ Ιωάννινα (Παπαδόπουλος):

Βρασταμινός, Χατζηαγοράκης, Κωνσταντινίδης 4, Παντσιος 17(3), Ξιούρας 9(2), Σπηλιόπουλος 17(3), Σφουγγάρης, Μπαρτζώκας 4, Σωτηρίου 19(5).

Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με 8-12 στα πρώτα λεπτά, όμως οι μπασκετμπολίστες της ομάδας από τα Γρεβενά, πήραν το προβάδισμα και κράτησαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο μέχρι την 4η περίοδο, όταν τα Γιάννινα μείωσαν στο 7:45 πριν το τέλος, σε 60-59.

Οι παίκτες του Γιάννη Χασιώτη ανέβασαν πάλι την απόδοσή τους και έφθασαν δίκαια στην επικράτηση με σκορ 81-70.

Πριν την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτό σιγή για τον θάνατο των τριών εργαζομένων στο εργοστάσιο  εκρηκτικών στην Ιτέα Γρεβενών.

Επόμενο ραντεβού, την ερχόμενη Κυριακή ξανά στα Γρεβενά, όπου ο Πρωτέας θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό Βόλου.