Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023

ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ 113 ΘΕΣΗ Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 ο ΣΕΓΑΣ ανακοίνωσε την τελική κατάταξη των σωματείων για το 2023

όπου ο Αθλητικός Γυμναστικός Σύλλογος Ιωαννίνων (ΑΓΣΙ) κατέλαβε την πρώτη θέση και ανακηρύχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας. Πριν από 20 ημέρες είχε ανακοινωθεί ο προσωρινός πίνακας, έχοντας οι ομάδες τη δυνατότητα να υποβάλλουν ενστάσεις και αντιρρήσεις. Αφού πέρασε η σχετική προθεσμία, ανακοινώθηκε η τελική κατάταξη με τον ΑΓΣΙ να παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 11.845 βαθμούς, έναντι 11.804 βαθμών του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος Χανίων.

Για τα δεδομένα της Δυτικής Μακεδονίας κορυφαία ομάδα είναι ο ΦΣΚΑ Κοζάνης που κατέλαβε την 46η θέση με 2312,78 βαθμούς. Ακολουθεί η Γυμναστική Ένωση Γρεβενών που κατέλαβε την 113η θέση με 1174,50 βαθμούς. Σε σχέση με τον προσωρινό πίνακα που είχε ανακοινωθεί πριν, η ΓΕ Γρεβενών έπεσε κατά μία θέση, καθώς ήταν στην 112η θέση με 1181,55 βαθμούς. Αυτό έχει ελάχιστη έως μηδαμινή σημασία, μπροστά στην τεράστια επιτυχία, ο σύλλογος ενός μικρού και φτωχού νομού σε σύνολο 347 σωματείων να καταλαμβάνει την 113ηθέση σε όλη την Ελλάδα, αφήνοντας πίσω ιστορικά σωματεία μεγάλων πόλεων της υπόλοιπης χώρας. Η αξιολόγηση έγινε με βάση τους αγώνες που έγιναν σε όλες τις διοργανώσεις μέσα στο 2023.