ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΕΩΡΓΙΤΣΗΣ Α & Γ  ΟΕ
Κάντε ΚΛΙΚ στις εικόνες

Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2024

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3: Φοβεροί οι αλλαγμένοι «ασπρόμαυροι» παίρνουν το Super Cup

Ο καινούργιος ΠΑΟΚ με Σαμοϊλένκο κέντρο Γαλιώτο στη πάσα πέρασε από το Ρέντη νικώντας τον Ολυμπιακό με 3-2 και έκανε δικό του το Super Cup,

δείχνοντας πως και φέτος είναι εδώ έτοιμος να κατακτήσει τίτλους.

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ

Ξεκίνησε την φετινή χρονιά βλέποντας τον Ρουσό να τραυματίζεται και τον Τρούτσεφ να παίρνει τη θέση του. Τον Ιανουάριο και αφού έχασε όλα τα ντέρμπι που έδωσε μένοντας πολύ πίσω στον βαθμολογικό πίνακα, αποφάσισε να κάνει ακόμα δύο αλλαγές, αφήνοντας εκτός τον Μπλανκενάου δίνοντας τη θέση του βασικού πασαδόρο στον Γαλιώτο και παίρνοντας ως τέταρτο ξένο τον Σαμοϊλένκο.

Οι αλλαγές αυτές έπιασαν αμέσως τόπο με τον ΠΑΟΚ να παρουσιάζεται εντελώς διαφορετικός στον τελικό του Super Cup κόντρα στον Ολυμπιακό στο Ρέντη. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν σε ένα πολύ όμορφο από πλευράς θεάματος παιχνίδι των «ερυθρολεύκων» με 3-2 (25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15) και έκανε δικό του το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς (πρώτη φορά που κατακτούν το Super Cup). Κυρίως έδειξε πως μπορεί φέτος να διεκδικήσει και άλλους τίτλους, μετά τις αλλαγές που έγιναν.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη πάλεψε και με το παραπάνω, αλλά έχοντας σε κάκιστη βραδιά τους σέρβερ του, καθώς πήρε μόλις 2 άσους με τον Ιντάλγκο για πρώτη φορά να μην έχει κανέναν, δεν μπόρεσε να κάνει το τρία στα τρία φέτος κόντρα στον ΠΑΟΚ χάνοντας έτσι τον τίτλο.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον περσινό πρωταθλητή και περσινό κυπελλούχο. Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν πιο δυνατά και πήραν μια διαφορά 3 πόντων (1-4), με τους Πειραιώτες με δικό τους 4-0 να παίρνουν το προβάδισμα. Από εκείνο το σημείο και με εξαίρεση ένα 10-8 του Ολυμπιακού, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-ποντο με τους γηπεδούχους να στηρίζονται σε Ιντάλγκο και Στερν και τους φιλοξενούμενους σε Βαν ντεν Ντρις και Σαμοϊλένκο.

Με καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει την διαφορά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο φορές σετ μπολ στο 24-23 και 25-24, με ένα λάθος σερβίς του Στερν και μια επίθεση του Τρούζτσεφ να τα σβήνουν. Οι «ασπρόμαυροι» από την πλευρά τους μία φορά έφτασαν σε σετ μπολ με εντυπωσιακό μπλοκ του Σαμοϊλένκο στον Τζούριτς (25-26) και πήραν το σετ με τον Ρώσο να σπάει την μπάλα στο μπλοκ σε επίθεση του Στερν και τον Βαν ντεν Ντρις να κάνει το 25-27 με επίθεση κάνοντας έτσι και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα ήταν διαφορετική. Ο Ολυμπιακός πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα δύο πόντων, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε με τους Πειραιώτες να κάνουν το +3 στο 17-14. Ουσιαστικά εκεί θα λέγαμε πως κρίθηκε το σετ, καθώς οι Θεσσαλονικείς από το συγκεκριμένο σημείο δεν μπόρεσαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι (μιλάμε για το σετ αυτό). Για την ακρίβεια δεν τους άφησαν οι γηπεδούχοι που πίεσαν στο σερβίς, βγάζοντας «εκτός αγώνα» τον Σαμοϊλένκο, ενώ κράτησαν με την σειρά τους πολύ καλά στην υποδοχή. Η διαφορά έφτασε έτσι και στο +4 (19-15) και +5 (22-17) με τους παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι να μειώνουν στους 3, αλλά ο Ολυμπιακός να κάνει με άνεση το 1-1 με λάθος επίθεση του Φαν Γκάρντερεν.

Το ξεκίνημα και του τρίτου σετ ήταν ίδιο με τα δύο προηγούμενα. Δηλαδή οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί ως το 5-5. Στο σημείο εκείνο ένα 3-0 για τους φιλοξενούμενους κάνει το 5-8, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν σε 12-12. Και πάλι όμως οι Θεσσαλονικείς με πίεση στο σερβίς και επιστροφή στο παιχνίδι του Σαμοϊλένκο (ο Βαν ντεν Ντρις δεν είχε απουσιάσει καθόλου όσον αφορά την καλή απόδοση), κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη διαφορά φτάνοντας στο +6 (14-20). Οι γηπεδούχοι του Ντανιέλ Καστελάνι μείωσαν στους 3 (17-20) δείχνοντας έτοιμοι να μπουν και πάλι στο ματς, αλλά η πίεση του Γάτση από την θέση του σερβίς έκανε το 13-23 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Τυπικά τα τελείωσε ο Βαν ντεν Ντρις που έκανε το 20-25 και το 1-2.

Στο 4ο σετ είδαμε και πάλι το ίδιο σκηνικό. Μια ομάδα δηλαδή να παίρνει από νωρίς την διαφορά και την άλλη να μην μπορεί να ακολουθήσει. Στην προκειμένη η ομάδα ήταν ο Ολυμπιακός με τους Πειραιώτες να κάνουν από νωρίς το +3 (6-3) και στην συνέχεια το +6 (13-7). Εκεί θα λέγαμε πως τελείωσαν όλα καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να κοιτάξουν τους αντιπάλους τους στα μάτια με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν με χαρακτηριστική άνεση στο 25-18 και στο 2-2, στέλνοντας τον τελικό στο τάι μπρέικ.

Και στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι δύο ομάδες αρχικά πήγαν μαζί μέχρι το 4-4, με τον ΠΑΟΚ με ένα 3-0 να κάνει το 4-7 και να παίρνει σημαντικό προβάδισμα νίκης, καθώς το σετ αυτό τελειώνει όπως γνωρίζετε στους 15 πόντους. Οι παίκτες του Ολυμπιακού αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (6-7) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Με λάθος σερβίς του Τζούριτς γίνεται το 6-8 και με δύο συνεχόμενα μπλοκ από Λινάρδο και Γαλιώτο το 6-10 με τον «δικέφαλο του βορρά» να παίρνει την μεγάλη νίκη με επίθεση του Τρούχτσεφ που έκανε το 15-12.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βαν ντεν Ντρις με 20 πόντους με τον Τρύχτσεφ να ακολουθεί με 17, τον Σαμοϊλένκο με 12 και τον Φαν Γκάρντερεν με 11. Για τους ηττημένους ο Στερν είχε 28, ο Ιντάλγκο 15 και οι Κουμεντάκης, Παγένκ από 13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 2-3

ΤΑ ΣΕΤ: 25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσους, 68 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 13 (10/19 επ., 3 μπλοκ), Στερν 28 (26/43 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (12/28 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 45% άριστες), Τράβιτσα 3 (2/3 επ., 1 άσος), Τζούριτς 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (15/30 επ., 68% υπ. – 42% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 58% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνη, Δαλακούρας

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Φαν Χάρντερεν 11 (10/30 επ., 1 μπλοκ)), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 17 (14/29 επ., 2 άσοι, 47% υπ. – 35% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 20 (20/36 επ.), Λινάρδος 7 (3/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σαμουιλένκο 12 (5/13 επ., 7 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ., 48% υπ. – 43% άριστες),

2023: ΠΑΟΚ

04/10/1997: Βόλος : Άρης – Ολυμπιακός 3-0 (15-11, 15-6, 15-8)

07/10/2000: Θεσσαλονίκη: Ολυμπιακός – Ηρακλής 3-1 (20-25, 25-19, 25-23, 26-24)

22/10/2004: Λάρισα: Ηρακλής – Παναθηναϊκός 3-1 (26-24, 25-14, 18-25, 25-20)

02/10/2005: Λαμία : Ηρακλής – Ολυμπιακός 3-0 (25-21, 25-21, 25-18)

11/09/2006: Λαμία : Παναθηναϊκός – Ηρακλής 3-0 (25-21, 25-21, 25-18)

24/09/2007: Θεσσαλονίκη: Ηρακλής – Παναθηναϊκός 3-2 (25-20, 19-25, 25-23, 20-25, 15-11)

05/10/2008: Λάρισα : Ηρακλής – Παναθηναϊκός 3-2 (16-25, 25-20, 16-25, 25-16, 15-13)

15/10/2010: Σαντορίνη: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1 (18-25, 25-15, 25-21, 25-18)

22/12/2020: Ρόδος: Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 0-3 (23-25, 25-27, 27-29)

04/01/2023: Ηράκλειο: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-1 (25-20, 32-34, 25-19, 25-22)

24/01/2024: Ρέντη: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3 (25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15)