Κυριακή 2 Μαΐου 2010

ΠΑΟΚ-Άρης 2-0 - «Δικέφαλο» γλέντι για …το Κύπελλο του Άρη

Ένας ψυχωμένος και άριστα στημένος στον αγωνιστικό χώρο ΠΑΟΚ, νίκησε 2-0 τον Άρη στην Τούμπα και δείχνει ότι μπορεί να διεκδικήσει πρωτιά στα πλέι οφ και Τσάμπιονς Λιγκ. Ισόβαθμος με τον Ολυμπιακό στην κορυφή, μετά από δύο αγωνιστικές ο «Δικέφαλος του Βορρά», τον περιμένει την προσεχή Τετάρτη για το ντέρμπι κορυφής. Ίβιτς στο 26’ και Σαβίνι... δέκα λεπτά αργότερα τα γκολ της νίκης.

Κυριάρχησαν στο παιχνίδι οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους σε κανένα σημείο του ματς. Πρώτος ο ΠΑΟΚ με εφτά βαθμούς, όσους και ο Ολυμπιακός με τις δύο ομάδες να λύνουν σύντομα τις διαφορές τους. Αγνώριστοι παίκτες και προπονητής στον Άρη, δεν μπήκαν ούτε μια στιγμή στο πνεύμα του αγώνα. Στο 69’ έκαναν με κεφαλιά του Κόκε την πρώτη τους τελική προσπάθεια προς την αντίπαλη εστία, ενδεικτικό του τρόπου που αγωνίστηκαν.

Η Βαθμολογία (σε δύο αγώνες)

1 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7

2 Π.Α.Ο.Κ. 7
3 ΑΡΗΣ 3
4 Α.Ε.Κ. 2

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ:

91' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης στη θέση του Βιεϊρίνια.

87' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μαλεζάς στη θέση του Μουσλίμοβιτς.

86' Κίτρινη κάρτα στον Λαμπριάκο και στον Χαλκιά που έτρεξε να διαμαρτυρηθεί για το σκληρό φάουλ του πάικτη του Άρη στον Γκαρσία. έντονες αποδοκιμασίες από την εξέδρα προς τον Λαμπριάκο.

84' Κίτρινη κάρτα στον Φιλομένο.

83' Αλλαγή για τον Αρη. Ο Λαμπριάκος στη θέση του Κάμπορα.

83' Σουτ του Νέτο, η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
71' Πολύ ωραία εκτελεσμένο φάουλ από τον Λίνο, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σηφάκης.
  71' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Πρίττας.

70' Πρώτη (!) τελική προσπάθεια του Άρη προς την εστία από κεφαλιά του Κόκε.

69' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μουσλίμοβιτς να σουτάρει άουτ στην αντεπίθεση.

66' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Κόκε αντί του Αντού.

Συνεχίζεται το ματς αφού πρώτα δροσίστηκαν οι παίκτες.

Προσωρινή διακοπή του αγώνα λόγω δακρυγόνων που είχαν πέσει εκτός του γηπέδου πριν τον αγώνα και ο αέρας τα έφερε στο γήπεδο δημιουργώντας αποπνιχτική ατμόσφαιρα.

64' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Νασούτι.

62' Κίτρινη κάρτα στον Κοντρέρας.

61' Ο Ίβιτς αποθεώνεται και παραχωρεί τη θέση του στον Κουτσιανικούλη.

60' Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Νταρίο Φερνάντες κάνει λάθος, ο Βιεϊρίνια βγαίνει μόνος του απέναντι στον Σηφάκη αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε.

52' Καλό σουτ από τον Βιεϊρίνια από μακριά, η μπάλα φεύγει άουτ.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους.
Λήξη ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο ματς και δικαιολογημένα προηγείται με 2-0.

Πέφτουν κορμιά πλέον στο γήπεδο. Πολλά νεύρα από τους παίκτες του ΠΑΟΚ διότι δεν πέταξαν οι αντίπαλοι τους τη μπάλα έξω για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στον σορλέν. Έξαλλος ο Σάντος με τους παίκτες του που δεν θέλει να πάρουν άλλες κάρτες για διαμαρτυρία.

38' Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία.

36΄2-0. Ο Σαβίνι πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με εξουδετερωμένο το Σηφάκη δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

35΄Φάουλ του Λίνο, τακουνάκι του Μουσλίμοβιτς έδιωξε ο Σηφάκης.

31' Φάουλ του Αντού που αιφνιδίασε τον Χαλκιά αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ έδιωξε σε κόρνερ.
26' ΓΚΟΛ 1-0 Ο ΠΑΟΚ! Ο Ίβιτς με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση στην καρδιά της περιοχής, μετά από σέντρα ακριβείας του Βιεϊρίνια, ανοίγει το σκορ.

Συμπληρώνονται 25 λεπτά παιχνιδιού στην Τούμπα και οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν αυξήσει την πίεση που ασκούν προς την εστία του Άρη.

20' Χτύπημα φάουλ του Ίβιτς από καλή θέση στον άξονα, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

14' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Σαβίνι.

Δυνατές μονομαχίες και σκληρά μαρκαρίσματα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Προσπαθούν οι γηπεδούχοι να πάρουν τα ηνία του αγώνα.

5' Σκληρό φάουλ του Ίβιτς στον Μεριέμ. Κίτρινη κάρτα για τον παίκτη του ΠΑΟΚ αλλά και στον Νέτο του Άρη για κάποιες αψιμαχίες που ακολούθησαν.

3' Τρομερό χτύπημα φάουλ του Γκαρσία από πλάγια δεξιά, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Σάντος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ίβιτς, Σαβίνι.

ΑΡΗΣ (Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Φερνάντες, Αντού, Τζόνσον, Νασούτι, Μεριέμ, Κάμπορα, Βανγκέλι, Πρίττας.

Διαιτητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας). Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Καρσιώτης (Κορινθίας)

«Δικέφαλο» γλέντι για …το Κύπελλο του Άρη
 Στον Άρη έχουν αφήσει πίσω τους την απώλεια του Κυπέλλου, την ίδια ώρα όμως, στον ΠΑΟΚ βρήκαν μια καλή αφορμή για να πικάρουν το μεγάλο αντίπαλό τους.Οπαδοί του «Δικεφάλου του Βορρά» έκαναν το γύρο του θριάμβου στο γήπεδο της Τούμπας χρησιμοποιώντας ένα τενεκεδένιο κύπελλο (!) για να «πικάρουν» τον Άρη.