Δ΄ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3ος ΟΜΙΛΟΣ - Α.Ο. ΣΕΙΡΗΝΑ - Εθνικός Βατερού 0-2 (0-1)

Διαιτητής: ΜΠΟΥΜΠΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Ηπείρου)
Α΄Βοηθός: ΤΙΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Ηπείρου)
Β΄Βοηθός:  ΕΥΑΓΓΕΛΙΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Ηπείρου)
Παρατηρητής: Ρόντσης Γρηγόριος (ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ)

Ματσάρα στο Σειρήνι μεταξύ Σειρήνας και Βατερού. Σ’ έναν αγώνα που τα είχε όλα και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων ως το τέλος, η μοναδική παραφωνία ήταν η διαιτησία του κ. Μπούμπα και των βοηθών του που ξεσήκωσε και τους παγκους και τους φιλάθλους των δυο ομάδων.
Ο κ. Μπούμπας αρνήθηκε καταφανέστατο πέναλτι στο Βατερό σε καθαρή ανατροπή του Κυβρακίδη, ενώ ακύρωσε κανονικό γκολ του Λάμαρη για τη Σειρήνα. Πάρα πολλές λάθος υποδείξεις είχαν και οι δυο βοηθοί.
Το παιχνίδι τώρα στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν ισορροπημένο, με πάρα πολύ καλό ρυθμό, ενώ ευκαιρίες χάνονταν εκατέρωθεν. Τελικά η εμπειρία κέρδισε τον ενθουσιασμό κι έτσι η Σειρήνα έχασε πολύτιμο έδαφος στον αγώνα για τη σωτηρία, ενώ το Βατερό βλέπει τις πιθανότητές του να αυξάνονται στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
4ο λεπτό- Ο Μπλάντος ελίχθηκε έξω απ’ την περιοχή,  το σουτ όμως που επιχείρησε πέρασε άουτ.
9ο λεπτό- Δυνατό σουτ του Ν. Ζηνόβιου, πέρασε απελπιστικά άουτ.
17ο λεπτό- Ασθενής απόκρουση με το κεφάλι του Γ. Τσιάτσιου εκμεταλλεύτηκε ο Κυβρακίδης που έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά για να σταματήσει η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσακστάρα.
21ο λεπτό- Εκπληκτική προσπάθεια του Κυβρακίδη από αριστερά, γύρισε παράλληλα στο Ν. Ζηνόβιο που πλάσαρε εξ΄επαφής για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Τσακστάρας.
23ο λεπτό- Διείσδυση του Μπλάντου από δεξιά, ασίστ στον Καραγιάννη, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Σ. Ζηνόβιος.
26ο λεπτό- Νέα τεράστια ευκαιρία για τη Σειρήνα, όταν ο  Μπλάντος βρήκε πολύ ωραία τον Γκέτσιο στην περιοχή, ο οποίος από κοντά αστόχησε.
33ο λεπτό- Σέντρα του Κυβρακίδη από αριστερά, μόνος ο Συμελίδης «έπιασε αέρα» και χάθηκε η ευκαιρία για το Βατερό.

38ο λεπτό- Συνδυασμός Καραγιάννη – Γκέτσιου, σουτ του τελευταίου από πλεονεκτική θέση, πέρασε σύρριζα άουτ.
45ο λεπτό- Απόκρουση του Καλλιανίδη από την άμυνα του, ξέφυγε ο Συμελίδης που έσπασε το οφσαϊτ και με ψηλοκρεμαστό πλασέ κρέμασε τον Τσακστάρα που είχε βγει και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 0-1.
47ο λεπτό- Δεν δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Κυβρακίδη από τον Φαλτάκα.
52ο λεπτό- Επέλαση του Γεωργίου από αριστερά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πλάσαρε για να σώσει ο Σ. Ζηνόβιος αποκρούοντας σε κόρνερ.

56ο λεπτό- Ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσαϊτ καθαρό γκολ του Λάμαρη.
65ο λεπτό- Κόρνερ εκτέλεσε ο Καραγιάννης από αριστερά, κεφαλιά του Λάμαρη απομάκρυνε σωτήρια πάνω στη γραμμή ο Φωτιάδης.

69ο λεπτό- Φάουλ εκτέλεσε ο Μετικάνος, κεφαλιά του Παλάντζα πέρασε λίγο άουτ.
82ο λεπτό- Μακρινή μπαλιά του Μετικάνου βρήκε τον Τσαλίδη που μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Κίτρινες κάρτες: Λάμαρης, Τζερεμές, Κιβρακίδης, Μετικάνος, Τσαλίδης

Κακή η διαιτησία των κ. Μπούμπα, Τίκα και Ευαγγελία (Ηπείρου).
Α.Ο.ΣΕΙΡΗΝΑ (Σαράντης Μπαλντούμης): Κ. Τσακστάρας, Θ. Φαλτάκας (75΄Θ. Δούμας), Σ. Κυριακίδης, Γ. Λάμαρης, Δ. Γκέτσιος, Γ. Τσιάτσιος, Στ. Τζερεμές,  Π. Μπόζιαρης (46΄Γ. Γεωργίου), Κλ. Κουκουτσέλας (46΄Αβ. Ιωαννίδης), Χρ. Καραγιάννης,  Χρ. Μπλάντος

Εθνικός Βατερού (Γιάννης Γεωργιάδης): Σ. Ζηνόβιος, Σαριόγλου, Κιβρακίδης, Φωτιάδης, Καλλιανίδης, Παλάντζας, Κυβρακίδης (86΄Ναθαναηλίδης), Μετικάνος, Ν. Ζηνόβιος (88΄Αρνίδης), Συμελίδης, Κούτουλας (46΄Τσαλίδης)