Σάββατο: 19-02-2011
ώρα: 15.00 μ.μ.
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΝΙΔΗΣ...
Διαιτησία: Καραλιόλιος, Ρίγκος,  Κωνσταντής, (Ε.Π.Σ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ)
Ισόπαλοι σε όλα Γρεβενά Αεράτα και Κεραυνός Ιτέας στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Α΄Ερασιτεχνικής κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Γρεβενών. Το τελικό 1-1  καθρεφτίζει την ποιότητα του αγώνα και δεν ευνοεί καμία από τις  2 ομάδες
Δυνατό και ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο α΄μέρος, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να αναπτυχθούν, χωρίς ωστόσο να μπορούν να δημιουργήσουν πολλές αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Μεγάλο το πρόβλημα των επιθετικών, αφού οι άμυνες ήταν συμπαγείς και μόνο μια φορά τα Γρεβενά Αεράτα, έσπασαν την άμυνα της Ιτέας με τον Π. Λάλλο και προηγήθηκαν με 1-0.
Παρότι είναι ίσως  η ποιοτικότερη ομάδα  του πρωταθλήματος, τα Γρεβενά Αεράτα στο β΄μέρος ήταν μετριότατα, με την Ιτέα να επιδεικνύει μεγαλύτερο ζήλο και να ισοφαρίζει με ξαφνικό σουτ του Χρ. Καραγιάννη, που αιφνιδίασε το Βίδρα. Προσωπικές μονομαχίες και πολύ τρέξιμο και από τις δυο ομάδες, χωρίς ωστόσο να μπορούν να δημιουργήσουν. Εγκλωβισμένοι οι επιθετικοί και πάλι, χωρίς ευκαιρίες για γκολ κι έτσι το 1-1 κρίνεται απολύτως δίκαιο.

Α’ ημίχρονο

6ο λεπτό – Εξαιρετική κάθετη πάσα του Σ. Μπαλοδήμου στον Παπακώστα, πρόλαβε όμως ο Μωυσίδης και μπλόκαρε.
10ο λεπτό – Μακρινό σουτ του Καραγιάννη, με άνεση μπλόκαρε ο   Βίδρας.
9ο λεπτό -  Σέντρα του Κατσαντώνη από αριστερά, κεφαλιά ψαράκι του  Π. Λάλλου μπλόκαρε ο Μωυσίδης.
13ο λεπτό – Δυνατό απευθείας φάουλ του Καραγιάννη πέρασε άουτ.
26 λεπτό – Σ. Μπαλοδήμος και Αναστασιάδης συνεργάστηκαν, κεραυνός του τελευταίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέρασε σύρριζα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μωυσίδη.
29ο λεπτό – Εξαιρετική πάσα του Κατσαντώνη στον Π. Λάλλο, που μπήκε από αριστερά στην περιοχή και με ιδανικό δυνατό συρτό σουτ, σημείωσε το 1-0.
34ο λεπτό – Πλασέ του Βρόϊκου από καλή θέση, δεν ανησύχησε το Βίδρα.
37ο λεπτό – Βολίδα – φάουλ του Μανουσαρίδη από τα 25 μ., απέκρουσε σε κόρνερ ο Βίδρας.

Β’ ημίχρονο

54ο λεπτό – Καλό σουτ του Π. Λάλλου από πλεονεκτική θέση, δεν βρήκε στόχο.
57ο λεπτό –  Φάουλ εκτέλεσε ο Σ. Μπαλοδήμος από δεξιά, λάθος του Μωυσίδη που έχασε την μπάλα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Δημητριάδης που πλάσαρε για να περάσει η μπάλα αφού βρήκε σώματα αμυνομένων λίγο άουτ.
65ο λεπτό –  Αλλαγή παιχνιδιού από τον Π. Λάλλο στον Παπακώστα, που σούταρε δυνατά άουτ.
73ο λεπτό –  Λάθος στο χώρο του κέντρου, κάτοχος της μπάλας ο Χρ. Καραγιάννης, που με δυνατό συρτό σουτ από τα 30 μ. αιφνιδίασε το Βίδρα και ισοφάρισε σε 1-1.

Ρεσιτάλ διαιτησίας από τους κ.κ.  Καραλιόλιο, Ρίγκο,  Κωνσταντή (Ε.Π.Σ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ)

ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ (Νίκος Μπαλοδήμος): Βίδρας,  Κοτενίδης (61΄Τσεπίδης), Οικονόμου, Κατσαντώνης, Δημητριάδης, Αναστασιάδης, Θ. Δημόπουλος (67΄Ρ. Δημόπουλος), Π. Λάλλος, Παπακώστας,  Σ. Μπαλοδήμος, Ντινόπουλος

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΤΕΑΣ (Νίκος Καραμπατάκης):  Μωυσίδης, Μανουσαρίδης, Παλημάρκος, Ματσαρίδης, Καραγιάννης, Βρόϊκος, Βλάχος (67΄Χρ. Καραγιάννης), Τέγος, Νατσιόπουλος (65΄Τσίφτσης), Δασκαλόπουλος (87΄Μπαλιάκας), Νικολαϊδης