Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2010

ΑΕΚ-Εργοτέλης 1-0 Τελικό

Η ΑΕΚ πέτυχε την 4η διαδοχική της νίκη στην Σούπερ Λιγκ, με σκορ 1-0 με αντίπαλο τον Εργοτέλη. Το εξαιρετικό σε εκτέλεση τέρμα του Τζεμπούρ (12’) αρκούσε στην «Ένωση»...
για να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς, που πραγματοποίησε μια πολύ κακή εμφάνιση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μαϊστόροβιτς ανέτρεψε τον Λεάλ στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε "συνεχίζετε"...

Το φίλμ του αγώνα:

90'+4' Λήξη του αγώνα

90'+3' Ο Λεάλ μπαίνει στην περιοχή, ξεπερνά τον Μαϊστόροβιτς κι εκείνος φαίνεται να τον ανατρέπει! Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι απο τους Κρητικούς, αλλά ο διαιτητής δίνει κόρνερ!

90'+2' Κίτρινη κάρτα στον Σάχα

90' Τρία θα είναι είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

86' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Χέρσι αντικαθιστά τον Σκόκο

83' Ο Μάκος κερδίζει τις κόντρες έξω απο την περιοχή, όμως το σουτ που επιχειρεί μπλοκάρεται εύκολα από τον Δασκαλάκη

82' Αποδοκιμασίες από τους οπαδούς της ΑΕΚ, που βλέπουν την ομάδα τους να έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο

80' Πολύ καλύτερος ο Εργοτέλης στα τελευταία λεπτά, πιέζει την ΑΕΚ

79' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Κοιλιάρας στη θέση του Μπούντιμιρ

76' Κίτρινη κάρτα στον Μαντούκα

75' Ωραία αντεπίθεση για τον Εργοτέλη, όμως το σουτ που πιάνει ο Τσεσνάουσκις στο τέλος της δεν είναι καλό και περνάει άουτ

66' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Λεάλ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Βερπακόφσκις

62' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Καράμπελας έδωσε τη θέση του στον Λαγό
52' Ο Μπλάνκο βγήκε σε θέση βολής από την κάθετη πάσα του Τζεμπούρ, δεν έπιασε όμως το σουτ όπως θα ήθελε.

47' Το μακρινό συρτό σουτ του Μπέτο δεν ανησύχησε τον Σάχα.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

44' Κίτρινη κάρτα στον Χίμπλινγκερ.

37' Κίτρινη κάρτα στον Γελαδάρη.

30' Αργός ο ρυθμός του ματς.

23' Καλή προσπάθεια του Τζεμπούρ απ' τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ.

22' Εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη, πάνω από την εστία.

20' Το μακρινό σουτ του Σκόκο έφυγε άουτ.

12' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ, 1-0. Ο Καφές έστρωσε με το στήθος τη μπάλα στον Τζεμπούρ λίγο έξω από την περιοχή και εκείνος με ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ.

9' Το συρτό σουτ του Μπούντιμιρ απ' τα όρια της περιοχής κατέληξε άουτ.

4' Κίτρινη κάρτα στον Βερπακόφσκις.

3' Ο Τσεσνάουσκις σούταρε με δύναμη πάνω στον Σάχα, από πλάγια θέση δεξιά στην περιοχή.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Καράμπελας, Ζεράλντο, Μαϊστόροβιτς, Αραούχο, Καφές, Μάκος, Λεονάρντο, Σκόκο, Μπλάνκο, Τζιμπούρ.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Κορδονούρης, Μπαλάφας, Μπέτο, Φραγκουλάκης, Τσεσνάουσκις, Μπούντιμιρ, Βερπακόφσκις.

Διαιτητής: Ντάκος (Ξάνθης)
Βοηθοί: Δάλλας (Ηπείρου), Τάτσης (Ηπείρου)