ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΕΩΡΓΙΤΣΗΣ Α & Γ  ΟΕ
Κάντε ΚΛΙΚ στις εικόνες

Πέμπτη 3 Ιουνίου 2010

2-1 ο Παναθηναϊκός...

Με επική αντεπίθεση του ΠΑΟ στην τέταρτη περίοδο, οι «πράσινοι» έκαναν το 2-1, επικράτησαν 79-70 και είναι πλέον φάτσα με τον 12ο τίτλο. Τέταρτο ραντεβού την Κυριακή στο ΣΕΦ.Το παιχνίδι ήταν μια διαφήμιση του μπάσκετ με τον Ολυμπιακό εξαιρετικό στη δεύτερη και τρίτη περίοδο να φτάνει κοντά στο πολυπόθητο μπρέικ αλλά τον ΠΑΟ να καταθέτει... ψυχή στο παρκέ, να βγάζει "φωτιές" στην άμυνα και να φτάνει σε σπουδαία ανατροπή στα τελευταία 13΄ σε ένα κομβικό τελικό.

Συγκλονιστικοί απο τον ΠΑΟ οι Σπανούλης-Μπατίστ της τέταρτης περιόδου, ο Νίκολας με 18 και οι Πέκοβιτς-Διαμαντίδης. Απο τον Ολυμπιακό που έχασε μεγάλη ευκαιρία για νίκη, μορφή ο Μπουρούσης με 17, ο Τσίλντρες με 15 και κατά διαστήματα οι Μπέβερλι-Κλέιζα.

Η εξέλιξη του ματς

Με 4/4 ο Νίκολας

Με τη συνταγή του πρώτου τελικού ξεκίνησε ο ΠΑΟ. Με «καυτό» τον Ντρού Νίκολας που ξεκίνησε με 4/4 τρίποντα και 13 πόντους στην πρώτη περίοδο οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +10 (19-9) στο 8΄. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τους Κλέιζα, Μπουρούση, Τεόντοσιτς μάζεψε τη διαφορά στο 25-17 που ήταν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Η ανατροπή της ανατροπής

Εκπληκτική ήταν η δεύτερη περίοδος με τις δύο ομάδες να κάνουν την ανατροπή της ανατροπής! Συγκεκριμένα ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον φανταστικό Μπουρούση που έβαλε 10 πόντους στη σειρά, σκληρή άμυνα και δύο τρίποντα του Μπέβερλι, έκανε σερί 19-1(!) και ξέφυγε με +10 (26-36) στο 13΄.

Ο ΠΑΟ παρά το μπλάκ-άουτ που έπαθε για τέσσερα λεπτά, βρήκε τις λύσεις και με τους Περπέρογλου, Νίκολας, Τσαρτσαρή, Πέκοβιτς έκανε σε 1, 5 λεπτό σερί 10-0 και ισοφάρισε σε 36-36 στο 19΄. Ο Ολυμπιακός απάντησε και πάλι με συνεργασίες Τεόντοσιτς-Βούισιτς και τρίποντο του Τσίλντρες ξέφυγε και πάλι +5 (38-43) που ήταν το αποτέλεσμα του ημίχρονου.

Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 20-11 ενώ 12 πόντους είχε ο Μπουρούσης και 16 ο Νίκολας από τον ΠΑΟ.

Νέο ξέσπασμα με Μπουρούση

Συναρπαστικό ήταν το ματς και στην τρίτη περίοδο. Οι «πράσινοι» με τον Περπέρογλου να παίρνει το βάρος των επιθέσεων και τον Πέκοβιτς μείωσε στον πόντο 44-45 στο 23΄. Η συνέχεια ήταν και πάλι του Ολυμπιακού. Με τον ανίκητο Μπουρούση και τον Παπαλουκά να οργανώνει να πασάρει και να σκοράρει οι Πειραιώτες έκαναν σερί 15-1 και πέρασαν με 46-60, παγώνοντας το ΟΑΚΑ στο 27΄. Ο ΠΑΟ προσπάθησε με επιθέσεις απελπισίας και με ένα απίθανο καλάθι του Σάρας, μείωσε πορσωρινά σε 51-60 που ηταν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Μεγάλη αντεπίθεση με Σπανούλη-Μπατίστ

Χαμός έγινε στην τέταρτη περίοδο. Ο ΠΑΟ με άμυνα για σεμινάριο, φοβερή αποφασιστικότητα, απίστευτο πάθος κατόρθωσε να γυρίσει ένα παιχνίδι που έδειχνε χαμένο. Μέσα σε ένα ΟΑΚΑ που «κόχλαζε» οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 17-1 ισοφάρισαν σε 61-61 και πέρασαν μπροστά με 63-61 χάρις σε ξέσπασμα του Μπατίστ, απο -14!

Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε από την πίεση των γηπεδούχων, δεν μπόρεσε να παίξει ομαδικά, πήγε σε τραβηγμένες επιθέσεις και έχασε το δρόμο προς το καλάθι. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς με ηγέτη τον Σπανούλη και κρίσιμο καλάθι του Σάρας ξέφυγε με 69-64 στο 35΄.

Ο Πέκοβιτς με δύο βολές έκανε το 71-65 και ο Διαμαντίδης τελείωσε ουσιαστικά τον αγώνα κάνοντας το +8 (73-65) στο 39΄. Με δύο τεχνικές ποινές σε Μπέβερλι και Κλέιζα ο ΠΑΟ επικράτησε με το πολύτιμο 79-70.

Δεκάλεπτα: 25-17, 38-43, 51-60, 79-70

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 4, Σπανούλης 10, Περπέρογλου 10, Μπατίστ 10, Φώτσης, Γιασικεβίτσιους 4, Νίκολας 18 (5), Τσαρτσαρής 6 (1), Διαμαντίδης 7, Πέκοβιτς 10, Καλάθης.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5 (1), Πεν, Τσίλντρες 15 (4), Βούισιτς 7, Μπουρούσης 17 (3), Μπέβερλι 9 (2), Κλέιζα 10 (2), Μαυροκεφαλίδης, Τεόντοσιτς 7 (2), Σχορτσανίτης.