Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2011

Α’ ΕΠΣΚ Κένταυρος Πρωτοχωρίου – Μακεδονικός Κοζάνης 0-5

Αέρας ο Μακεδονικός στο Πρωτοχώρι..

O Μακεδονικός πέτυχε στο Πρωτοχώρι την 3η συνεχόμενη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΚ, επικρατώντας του τοπικού Κένταυρου με το..
εμφατικό 0-5 στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής. Η νίκη αυτή διατηρεί τον Μακεδονικό μόνο του στην κορυφή της βαθμολογίας με 9 βαθμούς.
Η επιβλητική νίκη ωστόσο δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο φανερώνει το τελικό αποτέλεσμα , αφού στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν στο ρευστό 0-1 και οι γηπεδούχοι μέχρι και το 65΄χτυπούσαν το παιχνίδι στα ίσα. Από εκείνο το λεπτό όμως και πέρα ο Μακεδονικός πάτησε γκάζι και με χατ - τρικ του Κουτούλα διαμόρφωσε το τελικό 0-5 (τα άλλα δύο γκολ τα πέτυχε ο Σαββούδης). Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια με τους Κουτσώνα στο α’ ημίχρονο και τον Σταφυλίδη στο β’.

Φάσεις και γκολ
Στο 6΄κόρνερ με τον Σαββούδη , γυριστό σουτ του Κουτσώνα η μπάλα βρίσκει το κάθετο δοκάρι.
Στο 17΄ο Σαββούδης θα δώσει στον Σακαλή που θα πιάσει διαγώνιο σουτ απο τα όρια της μεγάλης περιοχής, θα πέσει όμως ο Πενογλίδης και θα μπλοκάρει.
Στο 26΄κόρνερ για τους γηπεδούχους με τον Αδαμίδη , κεφαλιά του Πουλατσόγλου , άουτ.
Στο 29΄ο Σαμαράς κάθετη μπαλιά στον Γιαμουρίδη , πλασέ , από καλό σημείο λίγο έξω.
Στο 34΄ατομική ενέργεια του Σακαλή από τα αριστερά , θα μπει μέσα στην περιοχή ,την κατάλληλη στιγμή θα σπάσει στον Σαββούδη που με ψυχραιμο πλασέ θα ανοίξει το σκορ 0-1.
Στο 44΄σουτ του Ζαχαριάδη , λίγο έξω.
Στο 45΄βαθιά μπαλιά του Κατσίκα βγάζει μόνο του τον Σαββούδη , δυνατό σουτ, πετάγεται ο Πενογλίδης και βγάζει τη μπάλα κόρνερ
Στο 47΄σουτ του Ευθυμιάδη άουτ.
Στο 55΄ατοική προσπάθεια του Αδαμίδη και σου μέσα από την περιοχή διώχνει ωραία ο Βαρυτιμίδης.
Στο 64΄φάουλ με τον Αδαμίδη , διώχνουν οι αμυντικοί , νέο σουτ του Σαμαρά λίγο έξω.
Στο 66΄ένα δύο Σαββούδη Κουτούλα πλασέ του τελευταίου στέλνει τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Πενογλίδη 0-2
Στο 72΄Σιαπανίδης βαθιά μπαλιά στον Κυριακίδη , πλασέ από κοντά λίγο έξω.
Στο 78΄ο Τζούτζας με κεφαλιά πάσα θα δώσει στον Σαββούδη που θα φύγει γρήγορα στην αντεπίθεση και με ωραίο πλασέ θα κάνει το 0-3.
Στο 80΄δυνατο σουτ Σταφυλίδη , τραντάζει το κάθετο δοκάρι.
Στο 82΄σουτ Ζαχαριάδη κόντρα σε πόδι αμυντικού , η μπάλα φτάνει στον Κουτούλα που δε θα δυσκολευτεί να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 0-4
Στο 84΄ελεύθερο του Βαρυτιμίδη , βρίσκει τον Κουτούλα , αυτός θα μπει μέσα στην περιοχή , θα πλασάρει τον Πενογλίδη και θα γράψει το τελικό 0-5.
Στο 91΄γρήγορος συνδυασμός Παρχαρίδη, Κυριακίδη και τελικό αποδέκτη τον Σοφόγλου που θα πλασάρει μέσα από την μικρή περιοχή , αλλά ο Βαρυτιμίδης με ωραία προσπάθεια δε θα αφήσει τους παίκτες του Κένταυρου να πετύχουν το γκολ της τιμής.
Ο Μακεδονικός την Τετάρτη το απόγευμα στις 4 μμ στο Στρατιωτικό
θα υποδεχθεί την Ασβεστόπετρα στα πλαίσια του Γ΄ γύρου κυπέλλου της ΕΠΣ Κοζάνης.

Κένταυρος Πρωτοχωρίου (Χρυσοστομίδης, Αδαμίδης): Πενογλίδης, Κοταρίρης (46’ Κυριακίδης), Μαυρόπουλος, Γεωργιάδης, Πουλατσόγλου, Αδαμίδης Ν. (85’ Ντάσκος), Τριανταφυλίδης, Σαμαράς, Παρχαρίδης, Σιαπανίδης, Γιαμουρίδης (65’ Σοφόγλου).

Μακεδονικός Κοζάνης (Παπακώστας): Βαρυτιμίδης, Ευθυμιάδης, Καλημέρης, Αντωνόπουλος Γ., Κουμπούρας, Σακαλής, Κατσίκας (62’ Κουτούλας), Σταφυλίδης, Σαββούδης (79’ Ζαχαρίας), Κουτσώνας (46’ Τζούτζας), Ζαχαριάδης.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Κοεμτζίδη και των βοηθών του κ. Κεντζιόπουλου και κα.  Τσαλίδου.